Medycyna holistyczna – jak działa leczenie pijawkami?

Medycyna holistyczna opiera się na podejściu zakładającym, że organizm człowieka oraz jego poszczególne stery stanowią jedną całość, a leczenie polega na poprawie wszystkich obszarów życia, a nie wyeliminowaniu objawów. Medycyna holistyczna to w zasadzie bardziej filozofia niż określona metoda praktyk leczniczych. Jej nazwa wywodzi się od greckiego holis, czyli całość. W ramach medycyny holistycznej pacjent traktowany jest jako osoba — jedność psychofizyczna, nie jako jednostka chorobowa. Zakłada się również, że pacjent będzie czynnie uczestniczył w procesie leczenia, a nie tylko biernie mu się poddawał. Najważniejszą zasadą medycyny holistycznej jest przekonanie, że równowaga i harmonia na wszystkich poziomach życia człowieka jest warunkiem koniecznym zdrowia i szczęścia. Jedną z metod leczenia zgodną z jej filozofią jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami jak działa i na co pomaga?

fot. pixabaycom | cc0

Czym jest hirudoterapia?

Hirudoterapia to profesjonalna nazwa leczenia pijawkami. Pijawki lekarskie to pasożyty żywiące się krwią kręgowców. Podczas jednej terapii mogą wyssać od 10 do 15 ml krwi. Ślina pijawek zawiera hirudynę – substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi oraz histaminę, która powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Mówi się, że pijawka to doskonałe laboratorium farmakologiczne. Substancje lecznicze pochodzące ze śliny pijawek pomagają w leczeniu różnych schorzeń. Wieloletnie badania, wyizolowanie licznych związków z gruczołów śluzowych pijawek, potwierdziło skuteczność stosowania pijawek w terapii wielu chorób. W leczeniu pijawkami wykorzystuje się pasożyty wyhodowane w sterylnych warunkach, posiadające stosowne certyfikaty. Hirudoterapia jest w zasadzie bezbolesna, dopiero po odstawieniu pijawek od skóry u pacjenta może wystąpić zaczerwienienie i lekki obrzęk. Jednak na co tak naprawdę pomagają pijawki?

Leczenie pijawkami, a nadciśnienie

Leczenie pijawkami pomaga na nadciśnienie? Choć wiele osób może w to nie uwierzyć, naprawdę tak jest. W Polsce na nadciśnienie choruje już co trzeci Polak, z czego większa część nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. W związku z tym nie stosuje żadnego leczenia. Szybki i stresujący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz otyłość, palenie papierosów, czy nadmierne spożywanie alkoholu to tylko niektóre z czynników podwyższających ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie trzeba leczyć. Oprócz środków farmakologicznych dużą skuteczność w leczeniu nadciśnienia mają również pijawki. Obecny w ślinie pijawek PC-LS jest regulatorem ciśnienia tętniczego. Obniża wysokie wartości ciśnienia krwi i podwyższa za niskie. Dodatkowo histamina również pomaga w leczeniu nadciśnienia, rozszerzając naczynia krwionośne.

Leczenie pijawkami na żylaki

Zdarza się, że leczenie pijawkami jest wykorzystywane jako leczenie uzupełniające bądź zamiennik farmakoterapii i leczenia operacyjnego w leczeniu żylaków. Jest również wysoce skuteczna w terapii zakrzepicy żylnej, owrzodzenia podudzi, a nawet zapalenia skóry. Żylaki kończyn dolnych to pogrubione, poskręcane i zmienione chorobowe odcinki żył, wyczuwalne pod skórą i niestety widoczne jako nabrzmiałe powrózki, ewentualnie guzki. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale powodują także silne dolegliwości bólowe. Żylaki powstają przez nieprawidłowo działające zastawki w żyłach, przez które krew zalega w naczyniach, zamiast swobodnie płynąć do serca. Okazuje się, że świetnym lekiem na żylaki są pijawki. Jest jednak jeden warunek. Terapia z ich udziałem musi zostać przeprowadzona na pierwszym etapie powstawania żylaków. Tylko wtedy będzie skuteczna. Pijawki wpływają na cyrkulację krwi w organizmie, poprawiając ukrwienie. Dzięki temu tkanki są lepiej dotlenione, a naczynia włosowate ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu toksyny są skuteczniej wydalane z organizmu.
Na co jeszcze działa leczenie pijawkami?

Leczenie pijawkami jest znane i doceniane od wieków. Nie bez powodu. Ta metoda leczenia ma skuteczność potwierdzoną wieloma badaniami. Jest bezbolesna i nie wymaga specjalnego przygotowania. Hirudoterapia pomaga jednak w leczeniu znacznie większej ilości chorób, takich jak:

  • wrzody żołądka i dwunastnicy
  • rwa kulszową
  • choroba niedokrwienna serca
  • hemoroidy
  • reumatyzm
  • alergia
  • bóle głowy
  • choroby kręgosłupa
  • impotencja

Leave a Comment