LPG co to znaczy?

LPG co to znaczy? LPG to skrót od angielskiego określenia Liquefied Pertoleum Gas. Myśląc o gazie, mamy przed oczami substancję w postaci lotnej jednak ten rodzaj gazu przechowywany jest w specjalnych pojemnikach pod wysokim ciśnieniem, w postaci ciekłej. Jest mieszaniną propanu i butanu, niezwykle uniwersalną substancją, wykorzystywaną szeroko od dawna.

fot. pixabaycom | cc0

Gdzie wykorzystuje się LPG?

• paliwa do prac przy obróbce metali, prac instalacyjnych i dekarskich
• paliwa w procesach produkcji (fabryki ceramiki)
• kosmetyki w aerozolu, co ciekawe, to właśnie LPG to gaz nośny, dzięki któremu możemy rozpylać dezodorant
• paliwa do urządzeń grzewczych
• kuchenki domowe, grille, kuchenki turystyczne
• i najważniejsze, autogaz, czyli tanie paliwo samochodowe

Jak powstaje LPG?

LPG powstaje podczas produkcji ropy naftowej i benzyny, będąc produktem ubocznym. Przechowywany jest w specjalnych pojemnikach — butlach pod ciśnieniem. Umożliwia to magazynowanie gazu w dużych ilościach.

Dlaczego warto montować LPG?

Przypomnijmy, LPG co to znaczy? LPG to skrót od angielskiego określenia gazu w formie ciekłej. Dlaczego warto montować LPG? Zamontowanie w samochodzie instalacji gazowej znacznie obniża koszty jazdy. Ceny benzyny stale rosną, przekraczając magiczną granicę 5zł. Jednak to właśnie samochody na benzynę stają się autami przyszłości. Liczne afery związane z zanieczyszczaniem środowiska oraz częste awarie i kosztowne naprawy sprawiają, że coraz mniej ludzi decyduje się na zakup diesla. Mimo oszczędniejszej i przeważnie bardziej zrywnej jazdy,,to samochody na benzynę kupowane są ostatnio najczęściej. Jeżeli jeździmy nimi wyłącznie po mieście, nie robiąc dużych przebiegów rocznych, nie zauważymy, ile pieniędzy ucieka nam z portfela. Jeżeli jednak samochód służy nam do jeżdżenia w dalsze trasy, zdecydowanie powinniśmy zamontować LPG. Przyniesie nam duże oszczędności, ponieważ litr gazu kosztuje mniej więcej połowę tego, ile litr benzyny. Instalacje gazowe obrosły w wiele mitów. Wiele z nich nie ma jednak nic wspólnego z prawdą. Nowoczesne instalacje LPG nie wymagają już tak częstych regulacji, nie powodują usterek silnika i nie obniżają osiągów auta. Jedynym minusem może być cena założenia dobrej jakości instalacji, jednak intensywnie korzystając z samochodu, koszt szybko się zwróci.

Leave a Comment