Leczenie kanałowe zębów – kiedy udać się na wizytę?

Kiedy słyszy się o leczeniu kanałowym, wśród wielu osób, pojawia się strach przed bólem, który może ich czekać. Natomiast dosyć często okazuje się, że to objawy mogą przysporzyć nam więcej bólu, niż samo ich leczenie. Jeżeli Twoje zęby stały się dosyć mocno wrażliwe na zimno bądź ciepło, kiedy coraz częściej narzekasz na ból uzębienia, kolor któregoś z Twoich zębów uległ zmianie a spożywanie posiłków stało się czymś nieprzyjemnym, powinieneś udać się do stomatologa. Celem wizyty będzie ocena stanu naszego uzębienia i podjęcie decyzji co do leczenia kanałowego.

fot. pixabaycom | cc0

Zapalenie miazgi, powodem leczenia kanałowego

Przyczyn zapalenia miazgi, która wymaga leczenia kanałowego, może być tak naprawdę kilka. Począwszy od tego, że nasza ostatnia wizyta u dentysty mogła nie przebiec pomyślnie i zabieg został wykonany niepoprawnie, po próchnicę, która w dużej mierze jest najczęstszym powodem. Objawy zapalenia miazgi bywają różne. Najczęściej spotykamy się z bólem zęba, któremu w poważnych stanach towarzyszy ból głowy jak i wysoka gorączka. W takich sytuacjach należy bardzo szybko reagować ponieważ zaniechanie objawów może doprowadzić do martwicy miazgi, co niestety kończy się utratą zęba.

Endodonacja i jej przebieg

Endodonacja inaczej leczenie kanałowe nie jest już dzisiaj zabiegiem, na który musimy poświęcić kila wizyt. Nowoczesne gabinety stomatologiczne, wyposażone w wysoce jakościową aparaturę, są w stanie dokonać leczenia w trakcie jednej wizyty. Na samym jej początku pacjentowi jest wykonywane zdjęcie RTG i na jego podstawie, ocenia się stan zęba. W późniejszym etapie ząb zostaje oczyszczony z próchnicy, jego kanał zostaje otwarty a miazga usunięta. Odsłonięte kanały zębowe zostają dokładnie oczyszczone ze wszystkich zalegających toksyn oraz bakterii. Następnym etapem jest ich dezynfekcja, wysuszenie i na samym końcu wypełnienie odpowiednim materiałem, który zapobiegnie dostaniu się kolejnych bakterii. Po wszystkim wykonuje się jeszcze jedno zdjęcie RTG aby finalnie ocenić stan końcowy leczenia. Jeżeli dentysta stwierdza, że zabieg został wykonany poprawnie, można zająć się odbudową wcześniej zniszczonej kory naszego zęba.

Czy można uniknąć leczenia kanałowego?

Niestety jeżeli wszelkie objawy, wskazują na to, że nasze uzębienie, kwalifikuje się do leczenia kanałowego, nie ma innego zabiegu, który mógł by stać się dla nas alternatywą. Zaniechanie ww. objawów może doprowadzić nawet do utraty zęba.

Ból – największy strach w leczeniu kanałowym

Ból i jego wysoka skala, to największy demotywator do podjęcia decyzji o leczeniu. Należy jednak wspomnieć, że podczas leczenia kanałowego, pacjent poddawany jest miejscowemu znieczuleniu. Natomiast tuż po zabiegu, osoba odczuwa lekki ból, który mija po zaledwie 2 dniach. Opuchlizna schodzi dosyć szybko a my ekspresowo wracamy do codziennych obowiązków. (2881)

Leave a Comment