Czym zajmuje się wedding planner?

Wedding planner to stosunkowo nowa usługa na polskim rynku ślubnym. Jest za to bardzo znana na zachodzie – do tego stopnia, że w Stanach nikt nie wyobraża sobie organizacji wesela bez pomocy wedding plannera. Ceremonia ślubna i wesele to niekiedy najważniejsze wydarzenia w życiu pary młodej. Kobiety marzą o tym dniu przez całe życie, wyobrażając sobie jak idą do ołtarza w pięknej, białej sukni. Nie dziwi, więc ogromny stres związany z przygotowaniem wymarzonego przyjęcia.

fot. pixabaycom | cc0

Organizacja przyjęcia weselnego

Ale właściwie, czym zajmuje się wedding planner? Wedding planner zajmuje się kompleksową organizacją przyjęcia weselnego i ślubu. Oczywiście, istnieją pakiety usług konsultanta ślubnego, określające zakres prac i cenę usług. Jeżeli natomiast para młoda decyduje się zatrudnić wedding plannera już na samym początku może liczyć na ogromną oszczędność czasu i pomoc. Głównie przyszłe panny młode widzą w tym potencjał ponieważ przeważnie to na ich głowie opiera się cała logistyka wydarzenia.

Na początku wedding planner określa budżet całego wydarzenia. W Polsce szacuje się, że wesele na około 100 osób kosztuje od 40000 do 60000zł, niezależnie od rodzaju wybranych usług i lokalizacji. Konsultant ma również za zadanie pilnować, aby budżet nie został przekroczony i mądrze nim zarządzać. Następnie ustala motyw przewodni uroczystości i szuka odpowiedniej lokalizacji, zgodnie z motywem – dworek, remiza, nowoczesny hotel, czy piękny plener. Gdy lokalizacja będzie już wybrana wedding planner przejmuje wszystkie obowiązki związane z weselem. Ustala menu i organizuje alkohol oraz tort weselny, czy ciasta. Poza tym organizuje również całą oprawę wesela, czyli zespół bądź wodzireja, dekorację sali i kościoła, fotografa i kamerzystę oraz podziękowania dla rodziców.

Dodatkowe atrakcje

Dodatkowo wedding planner zapewnia oryginalne atrakcje. Doświadczenie i przebyte kursy pozwalają na to, by zorganizować ciekawe rozwiązania, na przykład poczęstunek dla gości czekających na młodą parę, czy animacje dla dzieci. Wedding planner organizuje również typowe wydarzenia w nietypowej odsłonie – podziękowania dla rodziców w postaci malowania światłem. Znajomości zdobyte podczas pracy jako konsultant ślubny pozwalają również zapewnić niespotykane auto do ślubu, czy nietuzinkową oprawę pierwszego tańca.

Na pytanie, czy warto zatrudnić wedding plannera każda młoda para musi odpowiedzieć indywidualnie. Biorąc pod uwagę jak wieloma rzeczami taka osoba się zajmuje można stwierdzić, że tak. Rola młodych ogranicza się wtedy zaledwie do zatwierdzania lub zmian w tym co zaplanował wedding planner.

Leave a Comment